Astrofoto Michal Bouček
Úvod O mně Galerie Mé vybavení Stavba hvězdárny Odkazy
Moje první astrofoto výbava
Meade 10" SCT CCD CB245
Meade 10" Schmidt-Cassegrein

V roce 1998 jsem si něco našetřil a rozhodl si pořídit kvalitní dalekohled. Jako neznalý začátečník jsem si pořídil veliký 10" Schmidt-Cassegrein od Meadu. Na vizuální pozorování to byl vynikající přístroj. Pohled například na kulovou hvězdokupu M13 byl nádherný. Totéž platilo o planetách. 
CCD kamera Cookbook 245

Ale mne pořád lákalo fotografování objektů hlubokého vesmíru. V 90. letech se začalo mluvit o využití CCD kamer i pro amatéry. V USA vyšla v roce 1994 kniha s návodem na stavbu CCD kamery Cookbook 245. Tak jsem se rozhodl, že si ji postavím. Se stavbou jsem začal na podzim roku 1998 a na jaře následujícího roku jsem ji úspěšně dokončil. Tak jsem mohl začít dělat první kroky s CCD kamerou. Kamera měla úžasné rozlišení 320x240 pixelů! Čip byl chlazen jedním peltierovým článkem který měl vodní chlazení.


Ukázky snímků pořízené tímto vybavením.
M108 M97
Pořízené snímky dnešním pohledem jsou hrozné. Kamera trpěla na přetékání pixelů u jasných hvězd, na dalekohledu jsem neměl vyřešenou pointaci, flat field atd. (snímky z roku 2003).
Jupiter
Saturn
Myslím si, že snímky planet byly na tu dobu docela slušné (snímky z roku 2000).
Měsíc Měsíc
Povrch Měsíce
Mras 2003 Mars
Ke kameře jsem si vymyslel a vyrobil elektrické filtrové kolo a zkoušel to s barvou. RGB filtry byly od firmy Edmund Scientific Na snímcích je Mars v roce 2003.
A současnost
Borg TS 10" RC
V současnosti mám dvě fotosestavy. Doma v Písku na zahradě  používám dalekohled Borg 101 ED APO na montáži HEQ-5 Pro s kamerou Atik One 6.0. Tato sestava je určená pro úzkopásmové fotografování. V mém pozorovacím domečku  v Mladé Vožici mám dalekohled TS 10" Ritchey - Chretien na montáži EQ-6 Synscan a CCD kameru ASI ZWO 183MM Pro (na snímku je kamera Atik 420m). Na této sestavě plánuji především RGB fotografie planetárních mlhovin a galaxií.

 


Copyright © 2018   Michal Bouček